Drush: Kuidas alustada (Linux)

Ise kasutan igapäevaselt Ubuntu operatsioonisüsteemi ja otsustasin endale korralikult selgeks teha, kuidas installeerida Drush ning teha mõned operatsioonid. Siia panen kirja, seepärast, et muidu ka ise unustan :D. Esmalt peale serverirakenduse installeerimist installeerin terminali kasutades Drush (Drupal Shell) käsurearakenduse.

 
sudo wget --quiet -O - http://ftp.drupal.org/files/projects/drush-7.x-4.5.tar.gz | sudo tar -zxf - -C /usr/local/share
sudo ln -s /usr/local/share/drush/drush /usr/local/bin/drush
sudo drush

Kui peale drushi installeerimiskatset tuleb veateade, kataloogide puudumise kohta teen järgnevat:

sudo mkdir /usr/local/share/
sudo mkdir /usr/local/bin/

Eelnev õpetus pärineb: http://openspring.net/tip/how-to-install-drush-serverwide-in-less-than-one-minute.

Nüüdseks peaks meil olema drush kenasti installeeritud ja saame asuda Drupalit installeerima. Soovitatav oleks liikuda soovitud kataloogi, millesse Drupal installatsioon peaks saama. Minu masinas on selleks /var/www/ ja sinna saamiseks trükin  käsureale cd /var/www/

Drupal viimase stabiilse versiooni alla laadimiseks trükin käsureale:
drush dl drupal

Kuid kui soovin kindlat drupal versiooni trükin näitena:

drush dl drupal-60.20

Edasi loon käsurealt andmebaasi millega opereerida
-h järele mysql hosti nimi
-u järel kasutajanimi
-p Järel kohe salasõna.
create järgi loodava  baasi nimi

mysqladmin -h localhost -u root -pminusupersalasõna create drupal

Loon settings.php faili ja files kataloogi ning annan mõlemale kirjutamisõigused.

cd sites/default
mkdir files
chmod 777 files
cp default.settings.php settings.php
chmod 777 files
chmod 777 settings.php

Installeerime saidi (Lisaks võib vaadata käsklusi drush si --help terminali kirjutades.

drush site-install standard  --db-url=mysql://kasutaja:salasõna@localhost:port/dbname  --account-name=minunimi  --account-pass=salasõna  --account-mail=minu@email.ee

Peale saidi installeerimist peab turvakaalutlustel eemaldama settings.php kirjutamisõigused kirjutades terminaliaknasse.
chmod 555 settings.php

Sait paigaldatud ja saame asuda moodulite ja kavandite paigaldamise juurde. Mooduli alla laamimiseks siis 

drush dl moodulinimi

ja kui soovime mitu korraga alla laadida paneme.
drush dl moodul_1 moodul_2 moodul_3

Kui soovin mooduleid käivitada siis trükin käsurealt lihtsalt

drush en moodul_1 moodul_2

Sama kehtib ka kujunduste kohta.

Kuigi drush võimaldab veel teha veel tohutul hulgal operatsioone ei pea ma seda mõistlkuks siin edasi kirjutada, sest minu põhiline plaan sai täidetud :) Sait sai installeeritud ;).

Rahvusvaheline DrupalCamp Baltics konverents toimub nüüd juba 7. korda - 28 Oktoobril 2016 Riias (Albert Hotel, Dzirnavu street 33, Riga, Latvia). Tegemist on regiooni suurima Drupali kogukonna üritusega, millest võtavad osa veebiprofessionaalid, arendajad, turundajad nii Eestist, Lätist, Leedust ning ka kaugemalt. Konverents on hea võimalus jagada teadmisi ja kogemusi oma ala tippudega.
 
Drupal on kaasaegne ning laia funktsionaalsusega vabavaraline sisuhaldusplatvorm, mida arendab suur rahvusvaheline kogukond. Meie iga-aastane kokkusaamine aitab kaasa nii kohaliku kogukonna kui ka platvormi enda jätkusuutliku arengu tagamisele.
 
Alates esimesest DrupalCamp Baltics üritusest aastal 2010 on üritus igal aastal toimunud ühes Balti riigi pealinnas. Konverentsil toimuvate ettekannete teemadeks on muugulgas: Drupali platvormi ja sellel baseeruvate rakenduste kasutatavus, erinevad Case-study'd realiseeritud projektidest, arendusmetoodika, tööriistad ning erinevate Drupali moodulite kasutamine praktikas.
 
Sellel aastal on koverentsil kaks paralleelset track'i, millest üks on pühendatud tehnilistele Drupali teemadele ning teine erinevatele Case study'dele ning äriarenduse suunitlusega teemadele. Piletid üritusele on saadaval DrupalCamp Baltics'i kodulehel www.drupalcampbaltics.com. Pressiesindajatel on võimalus taotleda vastavat ligipääsu ning osaleda üritusel tasuta.
 
Kõik, kes soovivad üritusele enda poolt kaasa aidata, on oodatud esitama enda poolt ideid ettekanneteks või üritust oma organisatsiooni poolt sponsoreerima. Igasugune ürituse reklaam sotsiaalmeedias on samuti igati oodatud!
 
Lisainfo, press:
 
Zane Abelite-Medne
Mob: +371 27727972
Twitter: @DCBaltics

28.-29. augustil toimub Tallinnas Baltikumi vabavara kogukonna tähtsündmus DrupalCamp Baltics. Juba kuuendat aastat järjest tullakse kokku, esitletakse tehtud suurprojekte, jagatakse teadmisi ja arutatakse tuleviku üle.

Tänaseks on sündmuse haare kasvanud nii suureks, et meelitab siia tipptegijad Balti riikidest, Põhja- ning Kesk-Euroopast.

Oodatud on kõik veebimaailma ja vabavara huvilised. Ettekanded on suunatud erinevatele veebiarenduse valdkondadele ja nende hulgast leiab põnevaid teemasid ka ilma tehniliste eelteadmisteta osaleja. Teadmisi vahetavad arendajad, projektijuhid ja ettevõtjad. Tehnilisi süvateadmisi jagatakse hands-on töötoas ehk DrupalSprindil.

Mis on Drupal ja Drupali kogukond?

Drupal on üks populaarsemaid avatud lähtekoodiga veebiarendustarkvarasid - üks “suurest kolmest”. Drupalil baseeruvad mõned maailma suurimad veebisaidid nagu The Economist, Examiner.com ja USA Valge Maja, Eestis võib näiteks tuua uue ministeeriumeid ühendava Valitsusportaali http://valitsus.eeSEB Panga, Tartu Ülikooli jpt.

Drupali edu tuum on rohkem kui 1 miljoni kasutajaga kogukond, kellest üle 38 000 on professionaalsed veebiarendajad. DrupalCamp on kogukonna jaoks oluline regionaalne sündmus, kus on võimalik Drupali alaseid teadmisi vahetada ning selle maailmaga lähemalt tutvuda. Lisaks DrupalCamp’idele toimuvad regulaarselt ka DrupalCon’id, mis hõlmavad tervet maailmajagu ja kus on osalejaid tuhandetes. Järgmine Euroopa DrupalCon toimub 21.-25.09 Barcelonas.

DrupalCamp Baltics 2015 korraldaja on Drupal Estonia MTÜ. Kõik täiendavad küsimused on oodatud info@drupalcampbaltics.com aadressile. Lisinfot ürituse kohta jagame selleks loodud veebilehel:www.drupalcampbaltics.com .

Ürituse ajaloost saab ülevaate siit.

 

We are seeking for eye-opening sessions from everyone who loves Drupal and wants to share his/her valuable experience with other Drupalistas.
 
It can be some outstanding project you were part of, new technologies or methods you have practiced and found really valuable, collection of best practices you follow and believe in, or some other interesting topic from Drupal world.

Giving a session at DrupalCamp is also a perfect opportunity to test your perfomance before talking to much larger audience at DrupalCon Barcelona one month later.
 
 

We are happy to announce that DrupalCamp Baltics is back in Tallinn again!

This year's camp will take place on August 28th, in Hotel Euroopa, Tallinn, Estonia.  Make sure you mark the date in your calendar and join our newsletter for early bird tickets, session news and other updates. DrupalCamps are the best places for getting experience, finding new partners and also having fun!